Kök hücreler yumartalık kısır sorununu çözüyor

Birçok hastalığın tedavi için yıllardır yürütülen ”kök hücre” çalışmaları, sorunlarına bağlı kısırlıkta da hastalar için umut ışığı oldu.

ANKARA (A.A) – ABD’de Harvard Üniversitesi’nden Profosör Dr. Jonathon Tilly ve ekibi tarafından dünya tarihinde ilk kez kök hücreden insan yumurtası üretildi. Çalışmaya ilişkin tüm detaylar, TARTEN’de açıklanacak.

Prof. Dr. Tilly ve New York Medical College Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay ile birlikte, yakında klinik araştırma aşamasına başlanacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Prof. Dr. Oktay, bir yıl düzenli cinsel ilişki sonrasında çocuk sahibi olamama durumunun ”kısırlık” olarak tanımlandığını söyledi. Kısırlığın hem kadından hem de erkekten kaynaklanan sorunlara bağlı ortaya çıkabildiğini ifade eden Oktay, tüplerde tıkanıklık, yumurtlama sorunları, düşük rezerv, rahimde problemler, endometriosis, bilinmeyen ya da yaşlanmaya bağlı nedenlerin kısırlığa yol açabildiğini anlattı.

Haberin Devamı

Kısırlık tedavisi için yıllardır çok çeşitli bilimsel çalışmaların yürütüldüğünü dile getiren Oktay, kök hücre çalışmaları ile sorunun ortadan kaldırılmaya çalışıldığını söyledi.

Oktay, yumurta rezervi olmayan ya da yumurtalıkları alınmış kadınlar için kök hücre ile yumurta elde edilmesine yönelik çalışmaların hayvanlarda 3-4 yıldan fazla süredir yapıldığını ve son bir yıl içinde de insan dokusunda çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti.

ABD’de Harvard Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jonathon Tilly ve ekibi tarafından dünyada ilk defa kök hücreden insan yumurtası üretimi yapıldığını belirten Oktay, ”Bunu, orta vadede, ‘kısırlık sorunu olanlara müjde’ şeklinde yorumlayabiliriz. Tabii ki bu, klinik çalışmalarda çıkacak sonuçlara bağlı” diye konuştu.

-”KLİNİK ÇALIŞMALAR BAŞLAMAK ÜZERE”-

Oktay, araştırmanın laboratuvar kısmının Prof. Dr. John Tilly tarafından Harvard Üniversitesi’nde yönetildiğini, klinik kısmının ise kendisi tarafından yapıldığını söyledi.

Tilly ile birlikte araştırmanın tüm aşamalarından birlikte çalıştıklarını dile getiren Oktay, kök hücreden insan yumurtası üretilmesine ilişkin klinik çalışmaların yakında başlayacağını ifade etti.

Oktay, ilk aşamada, denemelerin yumurta rezervi ve veya kalitesi düşük genç hastalara yapılacağını belirterek, ”Uygulama, şu anda 35 yaşın altında erken menopoza girmiş vakalarla; erken menopoza girmiş vakalarda yaşı 45’in altında yumurta üretebilen, fakat kalite düşüklüğüne bağlı gebelik elde edilemeyenlere gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Oktay, uygulamanın, ”35 yaşın üstünde menopoza girmiş, genelde 45 yaşın üstünde her iki yumurtalığı çıkarılmış hastalarda çalışma kriterlerinin sağlanamayacağına” dikkati çekti.

”UZUN VADELİ RİSKLERİN NE OLDUĞU HENÜZ BİLİNMİYOR”-

Yöntemin klinik çalışmalarından başarılı sonuçlar elde edilmesiyle birçok kişinin çocuk sahibi olabileceğini müjdeleyen Oktay, ”Eğer yöntem klinik olarak verimli olursa, bugüne kadar çare yok denilen düşük rezerv ve erken menopoza çözüm olacak” dedi.

Oktay, yeni yaklaşımın özel araştırma protokolleri altında özenle yapılması gerektiğini dile getirerek, uzun vadeli risklerin ne olduğunun henüz bilinmediğinin de dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

-KÖK HÜCREDEN İNSAN YUMURTASI NASIL ELDE EDİLİYOR?-

Oktay, kök hücreden insan yumurtası elde edilmesindeki aşamaları şöyle anlattı:

”İlk olarak laparoskopik ya da robotik cerrahi ile yumurtadan parçalar alınıyor. Laboratuvarda alınan dokudan izole ediliyor ve kültür ortamında çoğaltılıyor.

Bu aşamadan sonra, söz konusu araştırma kapsamında, şu an ayrıntıları açıklanamayacak bir takım özel yöntemler uygulanıyor. Araştırma, tedavi amaçlı klinik araştırmalarda kullanılıyor.

Google Aramaları:

kutluk oktay kök hücre, kutluk oktay 2012, kutluk oktay 2013, kutluk oktay son haberler, kök hücre yumurta üretimi 2012, kök hücreden yumurta üretimi 2012, oktay kutluktan son haberler
Patates kızartması kansermi yapıyor?
Rahim Ağzı Yarası Hastalığa Yol Açar mı
Cildimin Yağlanmasını Nasıl Önlerim
İstanbul Altis Sağlık Hizmetleri Adresi Telefon Numarası
İstanbul Akademi Lazer Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Adresi ve Telefon Numaras...
Kök hücreler yumartalık kısır sorununu çözüyor yazısına ait etiketler : , , ,
Kök hücreler yumartalık kısır sorununu çözüyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

2 Comments »

  • Seykan demiş ki:

    42 yasindayim ve 34 yasinda menopoza girdim ikinci defa cocuk sahibi olmak istiyorum kok hucre ile ne zaman cikacak ve uygulamaya gececek yardimvi olursaniz cok sevinirim saygilar

  • adviye ünaldı demiş ki:

    kutluk oktay kök hücrede yumurta üretimini türkiyede ne zaman uygulayacak

Ayrıca Konu İle İlgili Sorularınızı Sorabilirsiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.

Çarkıfelek Yarışması Başvuru Formu

Ben Bilmem Eşim Bilir Başvuru Formu

Evim Şahane Başvuru Formu