Çocuğumun Süt İçmesi İçin Neler Yapabilirim

Çocuklar için süt vazgeçilmez besin kaynagıdır bunun için cocuklarımıza süt ürünlerinden yedirmek ve süt içirmek zorundayız. Bunun için Memorial Etiler Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Uz. Dr. Gökhan Mamur, çocuklara sütü sevdirmenin yolları hakkında şu önerilerde bulundu:

Hamileyken süt için
Çocuğunuzun tat duyusu ilk aşamada sizin karnınızdayken gelişmeye başlar. Siz hamileyken yediğiniz yemeklerin tadı amniyotik sıvınıza geçer. Çocuğunuz büyüdükçe bu vereceğiniz gıdalar süt de dahil olmak üzere bu şekilde ona hiç de yabancı gelmeyecektir.

Bebeğe altıncı ayından itibaren süt verebilirsiniz
Ek gıdalara altıncı aydan sonra geçildiğinde dengeli beslenme ile inek sütü de verilebilir. Ancak günlük süt tüketimi miktarı 500 ml.’yi geçmemelidir.

Kendiniz süt için ve ona örnek olun
Çocuklar sözlerle değil çevresinde gördüğü hareketlerle öğrenir. Sizin yaptıklarınız onlar için “asla yanlış olamaz.” Bu nedenle çocuğunuzun yanında süt için.

Kardeşler arası yarış iyi bir yöntemdir
Kardeşi veya akranları arasında süt içme yarışı yapabilirsiniz. Rekabet olunca her şeyi yaptırabilirsiniz.

Pipet, içimi kolaylaştırır
Çocuklar pipete bayılırlar. Yalnızca süt içerken kullanabilecek renkli, şekilli pipetlere izin verin.

Renkli ve eğlenceli bardaklar her zaman işe yarar
Eğlenceli bardak kullanmak da pipet gibi çocukların süt içmesine yardımcı olacaktır. Hatta bırakın “özel süt bardağını” alışverişe gittiğinizde o seçsin.

Süt takvimi yapın
Süt her gün içilmelidir. Çocuğunuz süt içtikten hemen sonra da en çok sevdiği çıkartmayı (sticker) belirlediğiniz “özel süt içme takvimine” kendisi yapıştırırsa bu durumdan daha çok keyif alacaktır.

Meyveli süt besleyicidir
Bazı çocuklar ne yaparsanız yapın sütün tadına pek alışamazlar. Bu tür durumlar için çocuğunuzun en sevdiği meyveyi püre haline getirip süte karıştırın.

Dondurma ile sütün muhteşem birleşimi
Bir bardak sütün içine bir top dondurma güzel bir çözüm olabilir. Dondurmalı karışımı çocuğunuz mutlaka görsün, hatta bırakın kendi hazırlasın.

Kakaolu süt
Son çare olsa da kakaolu süt de geçerlidir. Çocuğunuzun hiç süt içmemesindense kakaolu süt tercih etmesi de daha iyidir.

Google Aramaları:

bebeklere süt nasıl sevdirilir, meyveli sütler zararlımı, çocuklara süt nasıl sevdirilir, bebeğe süt nasıl sevdirilir, kakaolu süt zararlımı, meyveli süt zararlımı, cocuga süt nasil sevdirilir, süt nasıl sevdirilir
Niçin Egzersiz Yapmalıyız Egzersizin Faydaları
Ağız Cevresindeki Kırışıklıkları Nasıl Önlerim
Göz Tansiyonu Karasu Hastalığı Nedir Belirtileri
Annenin Bilmesi Gerekenler Öneriler
İstanbul Alman Hastanesi Adresi Telefon Numarası
Çocuğumun Süt İçmesi İçin Neler Yapabilirim yazısına ait etiketler : , , ,
Çocuğumun Süt İçmesi İçin Neler Yapabilirim yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Ayrıca Konu İle İlgili Sorularınızı Sorabilirsiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.

Çarkıfelek Yarışması Başvuru Formu

Ben Bilmem Eşim Bilir Başvuru Formu

Evim Şahane Başvuru Formu