Kamu Çalışanları Zam Bekliyor Kamu Çalışanları Zamları

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 250 bin işçinin ücretlerine yapılacak zammın belirleneceği toplu sözleşme süreci başladı.

Türk-İş, konfederasyona üye 24 sendikanın yetkili olduğu kamu kesimi toplu sözleşmelerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu oluşturdu.

Kurulda Petrol-İş, Harb-İş, Tekgıda-İş, Tes-İş, Türk Metal, Demiryol-İş, Şeker-İş, Toleyis, Yol-İş, Tarım-İş, Maden-İş, Genel Maden-İş, Haber-İş ve Tez-Koop-İş sendikalarına yer verildi.

Kurulun Türk-İş Genel Merkezinde yaptığı ilk toplantıda, gündemdeki toplu iş sözleşmeleri ve sözleşmelerde ortaklaşa uygulanacak ilkeler görüşüldü. Görüşmeler sonunda, sendikaların, kamu kesimindeki işçi sayılarını belirlemesi, toplu görüşmelere başlama prosedürünün hızlandırılması, ücret grupları bazında bir çalışma yapılması ve tüm bu bilgilerin konfederasyona iletilmesi istendi.

Bu arada, kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri için bazı iş yerlerinde görüşmelere başlandı, ancak çoğu iş yerinde prosedür çalışmaları devam ediyor. Yenilenecek toplu iş sözleşmelerinin tamamına yakını 1 Ocak ve 1 Mart 2011′den itibaren geçerli olacak.

İş yerlerinde sendikalar toplu iş sözleşmesi görüşmelerini sürdürürken Türk-İş Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, mali ve sosyal haklara yapılmasını istediği zam teklifini hazırlayarak hükümete iletecek. Yaklaşık 250 bin işçinin ücret ve sosyal haklarına yapılacak zam miktarı konfederasyon ile hükümet arasında imzalanacak protokol ile belirlenecek. İş yerlerine özgü talepler ise sendikaların yürütecekleri müzakerelerde değerlendirilecek.

Türk-İş, 12 Haziranda yapılması planlanan genel seçimler öncesinde kamu kesimi toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolünü imzalamayı planlıyor. İmzanın seçim öncesinde atılmasının hem konfederasyon hem de hükümet açısından olumlu yansımaları olacağı belirtiliyor.

İŞ YERLERİ

Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yürütüleceği kurum ve kuruluşlar arasında kamunun omurgasını oluşturan iş yerleri bulunuyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı,Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, ÇAYKUR, YURTKUR, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Başbakanlık Basımevi Darphane ve Damga Matbaası, Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), BOTAŞ, Diyanet İşleri Başkanlığı, Devlet Malzeme Ofisi, Darphane ve Damga Matbaası, TÜBİTAK, İller Bankası, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, TEİAŞ, TEDAŞ, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), TCDD, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), Atatürk Orman Çiftliği, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Posta Telgraf Teşkilatı (PTT), emniyet kademeleri, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, aralarında ODTÜ, İstabul, Ankara, Yıldız Teknik’in aralarında bulunduğu bazı üniversiteler ile il özel idareleri.

Google Aramaları:

taşeron son durum, taşeron işçilerde son durum, türk iş sendikası 2011 sözleşmesi, tarım iş sözleşmesi 2011, taşeronda son dakika 2012, ta, tarım iş sendikası sözleşmesi 2011, 2011 YILI TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ, toplu sözleşme görüşmeleri 2011, görüşmeleri, türk iş sendikası , tez koop iş sendikası haberleri, görüşmeleri, tes iş sözleşme, tarım iş sendikası sözleşmesi
2011 Key Alacak Kişilerin Listesi Açıklandı
Torba Yasa Tasarısında (Af Tasarısı) Yapılan Yeni Değişiklikler 2011
2011 Kamu İşçileri Zam Oranı Ne Kadar
İntibak Yasası Çıkacak Mı
2012 Memur Maaş Zammı Ne Kadar
Kamu Çalışanları Zam Bekliyor Kamu Çalışanları Zamları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

37 Comments »

 • ali dev demiş ki:

  merhaba. memurların kopuk sökük iki sendikaları var adamlar altı aylık zamlarını altı ay önceden alıp fırından taze çıkmış ekmek gibi lezzetle yiyorlar.bizim işçi sendikalarıda tek vücut oldukları halde nerdeyse altı ay oldu daha birbirleriyle anlaşamasalar gerekki işçi ekmeği bayatta bulamayacak herhalde.sadece türkiyee bu böyle herhalde:az para çok hizmet .çok para az hizmet….

 • ORHAN YURTLU demiş ki:

  2011 TOPLU SÖZLEŞMELERİ NEDEN BEKLETİLİYOR.
  :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
  1-TABAN AYARLAMASI
  2-ZAM AYARLAMASI
  3-MEMURLAR İŞÇİLERİN 2 KATINDAN FAZLA MAAŞ ALIYOR.
  4-KAMUDAKİ İŞÇİLER MEMUR GİBİ ÇALIŞTIRILMAYA ÇALIŞIYOR.
  5-SENDİKA MENSUBU OLDUĞU İŞ YERLERİNİ DENETLEMİYOR.
  6-KOLTUKLARINDA SABİTLENMİŞLER
  7-HÜKÜMET YANLISI POLİTİKA İZLİYORLAR.
  8-DEVLETTEKİ GÜVENCELİ İŞÇİLER, ZAMANLA BASİTLEŞTİRİLMİŞ TAŞERON SİSTEME BIRAKILIYOR, SENİKALAŞMAYA ÇALIŞNA TAŞERON İŞÇİLERİ CIBAN BAŞI SAYILIYOR,KONUŞMA HAKLARI YOK, ASGARİ ÜÇRET İLE ÇALIŞTIRILIYORLAR VESAİRELER BİTMİYOR.. DEVAM EDECEK..

 • filizceng demiş ki:

  Tarih 25 Mayıs 2011 internette dolaşıyorum toplu sözleşmelerle ilgili bir tane bile haber yok. Görüşmeler ne zaman yapılacak? Ne kadar zam istenilecek? Gelir vergisi oranlarımız ne olacak? Sosyal haklarımızın hepsinden SSK kesintisi yapılıyor diye aldığımız paralar indikçe iniyor? yılda aldığımız 4 ikramiye var hepsi SSK kesintisine tabi ve kanunda diyor 1 maaş tutarı ikramiye verilir aldığımız para 1 aylık maaş tutarına çok uzakta… Kamu işçisi olarak geçim şartlarımız çok daraldı.. Eski haklarımı geri istiyorum. Geçinemiyorum.. Sıkıntılarımız ortak… İnş.biri çıkıpta beğenmiyorsan git başka iş yap demez inş. Ben bu hakkı kazanmışsam eski haklarımdan daha iyisini istiyorum.

 • fahirbattal demiş ki:

  eğer işçilere bir şeyler verilecekse memurlar gibi günü birlikte verilsin çünkü şimdi verilecek zam hiç bir şey fark ettirmez neden diyecekseniz çünkü gelir verğisi matrahı 15 den 20 giriliyor 5 puanlık bir artışla maaş düşüyor .hem zamda istemiyoruz yeterki gelir verğisi matrahını yükseltip en azından bize sözleşmede faydası olur yıl sonuna kadar %27 giriliyor 12 puanla maaşlar çok düşüyor aldığımız zam ise 7-8 kalıyor

 • mehmet ışık demiş ki:

  il özel idarelerinde çalışan 4857 sayılı iş kanunua tabi personellerin çalışması il özel idareleri ihya ediyor.neden derseniz çünkü dozercisi,greydercisi,şoförü,ustası,işi bilmektedirler ayrıca personellerin içinde lise,yüksek okul ve üniversite mezunları bulunmaktadır.yetki konusunda dşardan sözleşmeli personel getirip imza yetkisi veriyor.kadrolu elemanlarına yetki vermiyor ondan sonra işçilerden verim alamiyoruz.aslında doğrusuna bakılırsa verim vermeyen bazı işverenlerdır.çünkü kurumu düşünmiyorlar eğer düşünmiş olsalardi verimli veya tahsilli personeli bırakıp dışardan sözleşmeli personel alınırmı.ha gerçekten ihtiyaç varsa alınır.
  selamlar

 • murat eren demiş ki:

  kamu işcileri devletin üvey evladı gibi oldu 03 06 2011 bu gün olmuş sözleşmemizi bile yapamadık ne hükümette nede sendikada ses yok hükümet sendikayı ya takmıyor yada beraber hareket ediyorlar

 • ahmet çelik demiş ki:

  sayın başkanlarımız ve tühis yetkilileri köy hizmetlerinden özel idarelere geçen kamu işçilerine tayin hakkı tanıyacaklarmı yoksa aile bölünmelerine devammı edeceğiz……… 2 çocuk okutuyorum ankarada çocuklarımın yanına tayin yaptıramıyorum vs ilgili konularda muzdaribiz ilgililere duyurulur……………….

 • AYTUGU KAYHAN demiş ki:

  MREHABA ARKADAŞLAR!

  SENDİKA DEDİGİNİZ ÖNCEDENMİŞ TUTUGUNU KOPARAN,ŞİMDİ ADI VAR KENDİLERİ YOK MALESEF.SENDİKACILAR NE YAPACAK ONLARIN UMRUNDAMI İŞCİDEN AYLIK BİR YEMİYE GELİYOR,TABİ SÖZLEŞME OTURUMAUNA OTURUYOLLAR OTURUM PARASINI ALIYOLLAR ONLAR SALTANATINI SÜRRKEN İŞCİLER NASIL GEÇİNİYO BİLİYOLLARMI %3 %4 ZAMINAN ADAMLARIN UMRUNDAMI ONLAR ALDIGI PARAYA BAKIYOLLAR.
  TAM ŞU Bİ FIRSATTI SÖZLEŞMENİN SEÇİMDEN ÖNCE OLMASI AMA MALESEF SUSTURULUYOLLAR,YANLI OLMUŞLAR ONLARDA TABİ OTURUM YAPIYOLLAR KALKIYOLLAR OTURUM PARASI ALIYOLLAR.
  NASIL BU SENDİKAYA GÜVENİLSİN ARKADAŞLAR…

  ADAMLAR OKADAR MİTİNK YAPIYOLLAR BİRBİRLERİNE HAKARETLER TARTIŞMALAR KÜFÜRLER,
  AMA HİÇ AKLILARINA GELMİYORKİ İŞCİ SÖZLEŞMELERİ KİMİN UMRUNDA İNŞALLAH BİZLERDE UNUTURUZ ONLARI.
  BİZLER BU ÜLKEDE İKİNCİ SINIF İNSANIZ MEMURLAR BİRİNCİ SINIF.
  MEMUR SENDİKALARIN BAZI HAKLARI OLMAMAYIŞINA RAGMEN HELAL OLSUN TUTUGUNU KOPARAIYOR.

 • mutlu demiş ki:

  1050 tl alıyorum 2002de kadroya geçtim benden sonra kadroya geçen beni solladı bumu sizin adaletiniz akp ne vediki nasıl alıyo bu oyu anlamadım

 • r.adyın demiş ki:

  bu sendiklar işçilerin elini ayağını bağlayark balans ayarı yapıyorlar. 9 yıldır yaklaşık aynı maaşı alıyorum % 2,5 zam veriyolar gelir vergisini sigorta matrahını yükselterek geri alıyolar. sendiklar oturumuş bizim aidatlarımızla keyif çatıyorlar. bu gidişle süresi dolan emekli olacak, çünkü emekli olduğunda çalışırken aldığı maaştan daha yüksek bi maaş alıyor. o zaman bakalım sendikacılar ne yapacak.

 • ali demiş ki:

  Ben Mes.Yüksek Okulu harita bölümü mezunuyum, yaklaşık 23 yıldır TES-İŞ sendikasına bağlı olarak topoğraf kadrosunda çalışmaktayım. aldığım maaş 1500 tl. aynı kurumda çalıştığım hizmetli memur benden daha fazla maaş almaktadır. şunun için örnek gösterdim geldiğimiz noktaya dikkat çekmek için.
  sendiklar bizim aidatlarımızla son model araçlarla yiyip içip keyif çatıyorlar bizi düşürdükleri durum ortada,
  Türkiyede örgütlü toplum anlayışı bu, işin gerçeği sendikasız olsak daha az mağdur olurduk.
  SENDİKLARA HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ.

 • mesut ardıç demiş ki:

  merhaba,
  ben tKİ de makine teknikeri olarak çalışmaktayım. aldığım ücret 1350tl civarında. emrimde çalışan müteahhit elektrik ustası asgari ücretin 1,9 katı para almaktadır. işin başka yönü ise aynı kurumda çalışan memur tekniker 2750tl civarında para alıyor.
  yani anlayacağınız işçi teknikerin kaderi bu galiba.

 • 4857 'li demiş ki:

  tüm internet sayfalarında bilinçli olarak işçi haberleri sıkıntıları sorunları göz ardı ediliyor.toplu iş görüşmeleri bi şekilde seçimden sonrasına bırakıldı yazıklar olsun .tüm arkadaşların yorumalrını okudum ve çok yerinde tesbitler var.işçi pasifize edilmek isteniyor ama iş gücü olarak çok kullanıldıgını biliyorum .umarım artık bizleri de görürler .aynı ortamda çalıştıgım memurlar ile iş barışı saglanamıyor .dahaa çooook sıkıntılarımmız var anlat anlat bitmez

 • BEKİR CANSIZ demiş ki:

  hiç sordunuzmu kendinize işçi zam istiyormu bence işçi zam falan istemiyo eğer işçi zam istese adam gibi sendikacı seçer vede onlarda adam gibi sendikacılık yaparlar yapmasalar hemen alaşağı eder işte bu kadar.yaw kardeşim sendikacıya para ver altına araba ver yakıtı al izin ver onların yerine çalış oh ne ala bu adam hizmet edermi etmiyolar işte.

 • YORUMSUZ demiş ki:

  Temmuz ayı içerisinde işe giren işçiyi yeni yapılacak olan toplu sözleşme deki taban aylık uygulaması kapsarmı. yoksa diger sözleşmeyimi bekler.

 • MEHMET ŞANAL demiş ki:

  arkadaşlar yeni bir sendika kuralım.kurtalım ki herkese ibret olsun.7 aydır sendikaların sitelerinde hiçbir bilgi ve belge yok.satılmış sendikalara aidat ödüyoruz.arıyorum sendikalardan telefonlara odacılar çıkıyor.yöneticiler tatilde.bizim paramızla tatil yapılıyor.dört aydır gazete bile çıkmıyor.bu yöneticilerle gidilmez.gelin el birliğiyla taşradan bir yönetim oluşturalım.ilgilenenler yazsın.hiçbir şeyden çekinmeyin.haklarımızı hukuken koruyalım.

 • baran bar demiş ki:

  SENDİKAÇILARA SÖRÜYORUM BİR SENDİKA BAŞKANI NE KADAR ÜÇRET ALIYOR SİZLERE SÖYLEYİM 15.000 MİLYAR

 • mustafa ......... demiş ki:

  aynı iş yerlerinde çalışıpda farklı üçret alımının kaldırılması aynı iş aynı üçret ödenmesi ben kamuda çalışan işçiyim aynı iş yerinde çalıştıyım arkadaşlar ayda benden en 200 lira fazla üçret alıyorlar ama aynı saat ve aynı işi yapıyoruz bunun dengelenmesini istiyoruz tcdd çalışanların ücret dengesizligine bir bakın göreceksiniz farkı 1993 den önce girenler ve 1993 den sonra girenler diye ayırmışlar bunun düseltilmesini istiyoruz eşit iş eşit maaş

 • tayfun üney demiş ki:

  ocak ayından berı zam beklıyoruz ınsaf artık kamuya gırelım dedık kpss ye gırdık ama ucundsan ne cıktı koca bır hıc kamuda belkı en cok kar getıren yerde calısıyorum gelır var gıder ona gore cok az ama malesef kamu ıscılerı arasında en az ucret uygulanan yerde calısıyorum sosyal hak desen ona keza 1 senedır calısıyorum aldıgım ucret 850 tl adaletmı bu sızce ulkemızın dogal kaynagı olan bor madenlerınde..daha yenı bır arkadasımızı kaybettık maden altında kaldı rısk ona keza ama ucret uygulamasına sıra geldımı malesef koca bır hıc bu kadar kamu ıscılerının baskı altında ezılmesı bence ulkemız ıcın buyuk kayıp buyuklerıme ve abılerıme seslenıyorum elınızı vıcdanınıza koyun ve ona gore davranın artık cocuklarımızın gelecegını daha sımdıden makas altına almayalım artık kamu ıscılerıne sahıp cıkalım

 • kazım sarıca demiş ki:

  merhaba ben de TTK da maden mühendisi olarak çalışmaktayım yanlış maaş politikası yüzünden çaycının %75 ini almaktayım. 5 yıl dır düzelecek diye bize vaat edenler memur mühendis alımı yaparak bizlere artık sizler için yapacak bir şey yok diyorlar. ben 2006 da girdim maaşım 1500tl. 2011 de giren maden mühendisin maaşı 3250 tl böyle adeletin içine… bizleri böyle durumda çalıştırıp hakkımızı aramayan (GMİS) sendikamızın içine… ve bu şartlarda çalışmamızı sağlayan kurumumuza ve hükümetimizin içine….
  anlayan anlar bunların hepsi aynı hiçbir zaman düzelmez biliyorum sadece içimdekini aktarıyorum.

 • A.Atar demiş ki:

  okuduğum yorumların hepsini haklı ve doğru buluyorum.yeni bir oluşum içinde teklif sunan arkadaşımız MEHMET ŞANAL’I DESTEKLİYORUM.Hiç olmassa bu saatten sonra hakkımızı ARAYABİLECEK İŞCİSİNİ SAVUNABİLECEK BİZLERE AHKAM KESMEYECEK SENDİKACILARA DESTEK VERELİM.LAF SALATASINA KARNIMIZ YILLARCA DOYDU ARTIK.KENDİSİNE GÜVENEN SENDİKACILARA DUYURULUR.BUYURSUNLAR HODRİ MEYDAN.SEÇİM AREFESİNİ İYİ KULLANAMAYIP ZAMANINDA ANLAŞAMADINIZ.İŞCİYİ VE HÜKÜMETİ BOŞU BOŞUNA OYALADINIZ.HER KİMOLURSA OLSUN BİZE BU SIKINTILARI YAŞATANLAR İNŞAALLAH İKİ KATINI YAŞARDA BİZE NE KADAR ZULMETTİKLERİNİ ANLARLAR UMARIM.AYRICA BU ANLAŞMAZLIKLARIN FATURASINIDA HÜKÜMETE KESMEYİN SİZLER BİZLERİN DURUMUNU HÜKÜMET YETKİLİLERİNE ANLATABİLİRSENİZ ONLAR BİZİ ANLARLAR.UZUN LAFIN KISASI TİTREMEYİ BOŞVERİN DOĞRU OYNAYIN BİZE ODA YETER.

 • mehmet cılgın demiş ki:

  BU UTANMAZ İŞÇİ SENDİKACILAR VARKEN BU İŞÇİ NAH ZAM ALIR ADAMALAR KENDİ MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA İŞÇİYİ ON YILDIR SATIYORLAR İŞÇİYİ AKP YLE DÜŞÜRDÜNÜZ DURUMA BAKIN SZİLER İŞÇİDEN KESTİNİZ PARAYI BİNDİNİZ LÜKS ARABALRI YAŞANTINIZI HAK EDİYONUZMU İŞÇİ SENDİKALRI SANKİ İNGİLİZ KRALİYET AİLESİ SEMPOLİK OLARAK AKP İŞÇİNİN BAŞINI TUVERMEK İÇİN ÇALIŞIYOR LANET OLSUN SZİE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ EN DÜŞÜK MEMURUN MAAAŞININ ALTINDA KALMIŞ MAAŞIM BENİM UTANIN BİRAZ UTANIN GERÇİ SİZDE UTANACAK SURAT YOKKİ DEFOLUN GİDİN KAPATIN İŞÇİ SENDİKALRINI BOŞUNA BİRER YÖMÜYEMİZİ KESMEYİN GİDİN BİRAZ MEMURLARDAN SEDİKACILIK ÖĞRENİN LANET HERİFLER TURKİŞ BAŞKANI AKP KÖPEĞİMİSİN SEN GELDE BİR BAK BAKALIM BENİM BODROMU BIRAKIN BİŞE ALMAYI MEVCUT HAKKMIZI BİLE KORUYAMACAK KADAR ACİZ BİRER KENESİNİZ BU GİDİŞLE İŞÇİNİN KIDEM TAZMİNATINI DA KALDIRTACAKSINIZ SÜZ DANASI SENDİKACILAR

 • kaan yeter demiş ki:

  Ne yorum yaparsak yapalım zaten gale alıpta okumuyolar ama yinede icimde kalmasın işci mafettiler işçi sabah akşam işçi kardeşlerimden özürdiliyerek eşşek gibi gecesini gündüzüne katıp calışıyo mememur sabah 8 akşam 5 evine gider işçi ise gece 12 vardiyasına gidip ertesi gün sabah 8 de evine gelir işleri hep riks taşır ölümle sonuçlanır memeur öyle oturup oturup duyolar ama yinede her şeyin en güzelini onlar alır yahu sendikacılar bizlerin parasıyla krallar gibi yaşıyonuz ben hakkımı sizlere helal etmiyorum siz bizler boş yere para maaş vermiyoruz haklarımızı savunun diye veriyoruz hangi hakkımız savundunuz bu güne kadar allah aşkına güvenlik bile bizden fazla para alıyolar artık siz düşünün bodromuza bir bakıyoruz kesilmedik bişey yok her bir şeye para kesiliyo memeur öylemi işe gelsede aynı para izin alsada aynı para rapor alsada aynı para alıyolar yeter artık ama ancak biz kendimizi sitrese sokarız kimse ne bu yorumları okur cözüm arar nede bişey yaparlar allah hepsinin belasını versin coluğumuzun cocuğumuzun rıskını yiyen şerefsizlere hakkımı helal etmiyorum.daha sözleşmeleri bile beceremeyen insanlardan daha ne beklicez ki aslında buna tüm işci kardeşlerimiz grev yapması gerek sesimizi başka türlü duyuramayız memeur en ufak şeyde sokaklara dökülüp hakkını arıyo bizlerde artık sokaklara cıkıp sesimizi duyuralım……..

 • ali can demiş ki:

  ya işçi kardeşler ben sizleri cidden anlayamadım.hepiniz dert yanmışsınız ücretlerden..bizde sizleri aramızda hep örnek veriyoruz.bizede işçi kadar ücret verin diye.tabii fazla mesaii, ikramiye ve diğer sosyal haklarda da dahil olmak üzere.ben öğretmenim 1450 tl maaş alıyorum.

 • İBRAHİMSON demiş ki:

  bu güne kadar yazılmış yorumların çoguna göz attım ben sizlere bişey sormak istiyorum.bu DEVLET VEYA sendikalar kamuda çalışan işçi vede taşeron çalışana ne zaman sahip çıktı.birileri bi zahmet beni aydınlatsın,çünkü biz gariban insanların o SENDİKA dedigimiz 1 yövmiyelerini alır ASLANLAR gibi kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan aslanlar gibi evlatlarını yurt dışında okutur en son model arabaya binerler.bu lafları sanmayınki salladım. sendikanın birine gittim bi tarite sendikanın nerde hakkımı savundugunu benim için ne yaptıgını konuşuyoruz arkadaşlarla.atıldı sayın arkadaş olurmu ya diye ben siz kimsiniz diye sordum.genel sekretermiş ben kendisini tanımadıgımı bir günden bir güne iş yerime gelip bir sorunum olup olmadıgını hiç sordunuzmu diye sordum.aldıgım cevap HAYIR ŞU AN BU ARKADAŞ SENDİKA BAŞKANLIGI YAPIYOR.böyle insanlar varken bu milletin içinde daha çok haklarımız emeklerimiz boşa gider.ha bu VATANDAŞIN OGLU AMERİKADA OKUDU

 • gafur seymenoğlu demiş ki:

  Ben çaykur çalışan kamu işçisiyim.1998yılında işe girdim.10 yıl önce 1000 veya gece zammıyla 1350 TL maaş alıyorduk.Şimdide aşağı yukarı aynı maaşı alıyoruz.Sendika haklarımız yok oldu.Fark paralarımız yok oldu.Enflasyon canavarı yok diyorlar ama var .Çünkü on yıl önce aldığımız maaşla şimdiki ile aynı .Kiti kiti verilen zamla böyle eridik gittik.Kamu işçileri olarak gerçekten unutulduk.Bugün milletvekili maaşları düşünülürken işçiler düşünülmüyor.Ben de kul hakkıyla hakkımı helal etmiyorum hakkım kadar.Nerde adalet.nerde sendika nerde fark paraları ve sosyal haklar.Ynede Allaha şükürler olsun.

 • 5858 demiş ki:

  bakın arkadaşlarım şimdi bırakın bu işleri memur şöyle olmuş ben böyle olmuşum siz neyin hesabını yapıyorsunuz bir çekememezlik almış başını gitmiş sıkıntın neyse onu yaz fazla okusaydın sende memur olsaydın ayıp sorunun neyse onu yaz napacan elin memurunu sen kendine bak ben bu yorumumu çekemezlere yazıyorum yıllardır memurda eziliyor ne hakkı var memurun soruyorum size birini söyleyin bana sadece maaşla geçiniyor memur yinede allah olmayana nasip etsin şimdi kendi sorununu yaz

 • cüneyt demiş ki:

  VAKIFBANK TAŞERONLARINDAN TEPKİ

  Merhaba;Bizler Türkiye Vakıflar Bankasında çalışan taşeron işçileriz.

  Taşeron işçilere kadro verilmesi hususunda iş mahkemelerinde açılan davalar sonucunda bir çok taşeron işçi sözleşmeli veya kadrolu olarak asıl işveren kadrosunda çalışmaya başlamıştır.Ancak dava açmak yada hakkını aramak için 1-3-5 kişi yetmiyor,sendika aracılığı ile başvurmak gerekiyor yada 100 kişi toplanıp öyle hak aramak gerekiyor.

  Devlet bankalarında çalışan taşeron işçileri hiç bir sendika kabul etmediği için Türkiye Vakıflar bankasında bütün işler haksızlık yapılmasına rağmen 500 taşeron işçi üzerinden yapılıyor.

  Temizliğinden tutun asıl bankacılık operasyonlarına kadar.

  Bahsedilen 500 ve üstü taşeron işçilerin %60 ve fazlası üniversite mezunudur.

  Ben Vakıfbank’ta taşeron işçi olarak çalışıyorum.Üniversite mezunuyum,yurt dışında lisans eğitimimi tamamladım ve 3 yabancı dil bildiğimi belgeleyebiliyorum ve çeşitli bilgisayar sertifikalarım var. Vakıfbank’ta uzmanlık gerektiren operasyonel yani uzmanlık gerektiren (bilgisayar) işler ve buna benzer bir çok işi yapıyorum (kargo göndermekten tutun,telefon sekreterliğine kadar).

  Vakıflar bankasının asıl çalışanı yani kadrolu çalışanı,ayırmadan bizim üstümüz çünkü onlar kadrolu. Orta okuldan mezun da bizim üstümüz,lise de,ilk okulda,yüksek okulda hepsi üstümüz.

  Sabahtan 5 dk geç gelince maaş tan kesilme tehtidi olduğu için geç kalma hasta olma vs gibi haklarımız yok.

  Aldığımız ücret ise tam olarak asgari ücrettir.

  Kadrolu çalışanlar Lise mezunları için ortalama 3.000 TL maaş almaktalar ve bütün hakları da var çünkü onlar kadrolu.

  Bizler sabahtan akşama kadar bütün işleri (üstümüze vazife olsun olmasın)hayır diyemediğimiz için çalışıyoruz mecburen yapıyoruz ama kadrolu çalışanlarından bankacı diye nitelenen veya uzman vs olanların çoğu bir birlerine mail atmaktan,MS ofis programları olan word de,excel de yazı yazmaktan herhangi bir metin oluşturmaktan aciz !!

  Bu kurumun işlerini kim yapıyor veya bu banka nasıl ayakta kalıyor diyeceksiniz !

  Sizce ?

  Gariban bizler yani taşeron işçiler!

  Bizim dinimiz insanlığa en fazla adaletli olmayı öğreten,hak yemenin en büyük günahlar içinde başta gelenler arasında olduğunu bildiren,hatta 31 tane ayetinde adaletli olunmasından bahseden yüce bir dindir İSLAMİYETTİR.

  Dini bütün yöneticilerimiz,hükümet görevlilerimiz ve diğer yöneticilerimiz;Güzel dinimizin güzel kitabında MAİDE SURESİ 8.ayeti DERKİ ,

  “Herkese adaletli davranın,ALLAH tan korkun sakının,şüphesiz ALLAH yapmakta olduklarını gören ve farkında olandır.”

  ARAF suresinin 29.ayetinde ise,

  “Rabbim adaletle davranmayı emretti”,der.

  Bunun için biz Türkiye Vakıflar Bankasında çalışan,her gün ezilen,hergün işten atılma korkusuyla köşeye sinmiş ve bu korkuyla yaşayan,evlenemeyen,yuva kuramayan,hakkı yenilen ve hakları gasp edilen,üniversite mezunu olduğu halde her işe koşturulan ve ilkokul,ortaokul vs mezunları kadrolu olduğu için onlarında altında olan,üvey evlat muamelesi gören,hiçbir sosyal aktivitesi olmayan olması için ise üç kuruşluk maaşı müsaade etmeyen vs vs taşeron işçileride görün artık ve bu adaletsizliklere ve haksızlıklara bir son verin.

  ALLAH hakkı için bu durumumuz için bir şeyler yapın.

  Saygılarımızla…

 • doğan demiş ki:

  ben özellikle bir sendikadan bahsetmek istiyorum.yol iş sendikasından hani işcinin birliğinden bütünlüğünden bahsederler ya 2005 yılında yaptığı toplu iş sözleşmesi söyle 2005 yılının 3 ayından önce girenlerin maaşı yevmiye yılı 2012 olarak söylüyorum 80 tl ise 2005 yılın 3 ayından sonra giren lerin yevmiyesi 40 tl bürüt şimdi aynı işi aynı kadroya sahibisin hatta yeni işciler daha fazla eziliyor ama gel gör maaş uçurumunu yazıklar olsun bu türk işe bağlı yol iş sendikasına aldıkları para haram zıkkım olsun bulunduğum ile sendikanın büyük başlarından geldi adamlar daki fors başbakanda yok benden alınan aidat zehir zıkkım olsun sendikacıyız diye ortalıkda gezerler bana kalırsa sendikacıdan çok işcileri haraca bağlamış bir kuruluş.

 • cüneyt demiş ki:

  bu taşeron düzen akp baya oy kaybettirecek seçime doğru durumu kurtarmaya çalışacaklar ama artık yemezler

 • müslüm taekin demiş ki:

  ben 21 senelik kamuda mevsimlik işçiyim 21 senede 2500 günüm var ben nezaman emekliolacagım başbakan sözverdi kadrosuz işçikalmayacak başbakandan sözü tutmasını istiyoruz yoksa ötenazi istiyorum şekeri 2kez özeleştirdi 2sinide iptaletti biz4cye bile razıydık

 • CELAL KILIÇ demiş ki:

  ALDIGIMIZ MAAŞ GÜLÜNÇ YETER ARTIK ŞU SORUNLAR ÇÖZÜLSÜN

 • CELAL KILIÇ demiş ki:

  ÇANKIRIDA MİLLİ EGİTİMDE ÇALIŞAnlar olarak kadrolu işçimiyiz taşeron işçimiyiz çok gülünç maaşımız var

 • CELAL KILIÇ demiş ki:

  koop iş sendikasınında bir şey yapacagı yok hiç degilse sonradan bir şey yapmış gibi birer yevmiyemizi almasın

 • CELAL KILIÇ demiş ki:

  koop iş sendikası elli beş lirayı alıyosa alsın bizi m için koop iş sendikası bitmiş demektir sendikacılık zaten yalancılıktır

 • CELAL KILIÇ demiş ki:

  koop iş sendikasına soruyom bir şey yapamaayacaklarsa çekilsinler

 • NECATİ ERGÜN demiş ki:

  ARKADAŞLAR 2006 KPSS SINAVI İLE KADROLU İŞÇİ OLARAK GİRDİK AMA 2. ÜCRET SKALASI DİYE BİR ŞEY ÇIKARMIŞLAR TAM BİR ADALETSİZLİK AYNI İŞİ YAPIYORUZ VE BENİM 2 KATI MAAŞ ALIYORLAR BİZDE TAŞERON İŞÇİLER KADAR ALIYORUZ BUNUN BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMESİNİ İSTİYORUZ

Ayrıca Konu İle İlgili Sorularınızı Sorabilirsiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.

Çarkıfelek Yarışması Başvuru Formu

Ben Bilmem Eşim Bilir Başvuru Formu

Evim Şahane Başvuru Formu