5 Aralık 2011 Aşure Gününde Ne Yapılır? Okunacak Dualar – Aşure Tarifleri

Muharrem Ayı halk arasında aşure ayı olarak bilinir malum. Önümüzdeki pazartesi günü 10 Muharrem 1433 Aşure günü. Oruç tutmak isteyenlere hatırlatma yapmak için yazımı önden yazmaya karar verdim. Aşure günü orucu için ya 9 ve 10., ya 10 ve 11. ya da 9-10-11.günler oruç tutmak çok sevaptır.

Aşûre günü ne yapılır?

– O gün eve ufak-tefek erzak alınırsa, bir sene boyunca evde bereket olur.
– En az 10 Müslüman’a birer selâm veya bir Müslüman’a 10 selâm verilir. Fakir fukara sevindirilir.
– O gün gusledenler, inşaallah bir sene ufaktefek hastalık görmezler.
– 10 defa şu duâ okunur: “Sübhânallâhi mil’el mîzân. Ve müntehe’l-ilmi ve meblağa’r-rızâ ve zinete’l-Arş.”
– Yine Aşûre gününe mahsus olmak üzere kuşluk vaktinde (yapabilenler için) 2 rek’at namaz kılınır. Her rekatta 1 Fâtiha, 50 İhlâs-ı Şerif okunur. Namazdan sonra 100 defa “Allâhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin ve Âdeme ve Nûhın ve İbrâhîme ve Mûsâ ve Îsâ vemâ beynehüm mine’n-nebiyyîne ve’l-mürselîn. Salavâtü’l-lâhi ve selâmühû aleyhim ecmaîn.”
– Yine yapabilenler öğle ile ikindi arasında 4 rek’at namaz kılabilir. Her rek’atta 1 Fâtiha, 50 İhlâs-ı Şerif okunur. Bu namazdan sonra: 70 istiğfâr-ı şerif, 70 salavât-ı şerife, 70 defa da: “Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-aliyyil-azıym” denir. Sonra da ümmet-i Muhammed’in hidâyeti, sıkıntılarının giderilmesi ve mutluluğu için duâ edilir.

;

Malzemeler

  1 su bardağı aşurelik buğday
  2 çorba kaşığı bal
  Yarım su bardağı nohut
  2/3 su bardağı tozşeker
  Yarım su bardağı fasulye
  Tuz
  1/2 su bardağı kuru börülce
  Fıstık, ceviz, badem
  1 çorba kaşığı pirinç
  Meyve şekerlemeleri
  1 su bardağı süt
  2 çorba kaşığı gülsuyu
  2 çorba kaşığı üzüm pekmezi
  1 Portakal kabuğu rendesi
  Kestane
  Nar taneleri
  Aşure yapılışı;
  AŞURELİK buğdayı geceden bir iki taşım kaynatarak ıslatın. Sabahtan en az bir saat pişirin. Nohutu ve fasulyeyi ıslatın ve düdüklü tencerede pişirin, suyunu dökmeyin, gerekebilir. Aşurelik buğdayı pişirin. Bu arada diğer malzemeleri hazırlayın. Fıstık ve bademin kabuklarını soyun. Cevizi rendeleyin veya ince ince kıyın. Portakal kabuğunu rendeleyin. Kuru kayısı, incir, vb koyacaksanız onları küçük küplere doğrayın. Kestaneyi mikro dalga fırında, normal fırında ya da haşlayarak kabuğu soyulacak kadar pişirip, soyup küçük küplere doğrayın. Kenarda bekletin. Aşurelik buğday pişerken bir taraftan da pişmiş nohutu ve fasulyeyi ekleyin. Tüm malzemeler arzu ettiğiniz kıvamdaysa şekerini koyun (şeker miktarını damak tadınıza göre artırabilirsiniz). 1 çay kaşığı tuz ekleyin. Bu arada suyunu kontrol edin, muhallebiden daha suluca olmalı. Eğer su koyacaksanız kaynar su koymalısınız. Sütü, pekmezi, meyve şekerlemelerini, doğramış olduğunuz kestaneleri, fıstık ve bademi ilave edin. Şekerini ve kıvamını son kere kontrol ettikten sonra ocağın altını kapatın. Şimdi balı, portakal kabuğu rendesini ve gül suyunu koyabilirsiniz. Servis yaparken çekilmiş ceviz ve nar taneleri ile süsleyin.

Google Aramaları:

aşure, aşure tarifi, aşure yapılırken okunacak dua, aşure nasıl yapılır, aşure yaparken okunacak dua, aşure yaparken okunacak dualar, aşure yapılırken okunan dualar, aşure pişerken okunacak dua, aşure yapılırken, aşure yaparken okunacak, aşure pişirirken okunacak dua, asure yapilirken okunan dua, asure tarifleri, aşure yapılınca okunacak dua, 5 aralık oruç
2011 Hacca Gideceklerin Listesi Hac Kura Sonuçları
İkindi Namazı Nasıl Kılınır Kılınışı İzle
Ramazan Ayında Gündüz Kalkınca Okunacak Dualar
Yatsı Namazı Nasıl Kılınır
Tüm İller Ramazan İmsakiyesi 2013
5 Aralık 2011 Aşure Gününde Ne Yapılır? Okunacak Dualar – Aşure Tarifleri yazısına ait etiketler : , , , , ,
5 Aralık 2011 Aşure Gününde Ne Yapılır? Okunacak Dualar – Aşure Tarifleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

One Comment »

 • senanur kardavut demiş ki:

  ya ben neden yapılır diyorum nelerden yapılır diyooo 😥 :sad:

Ayrıca Konu İle İlgili Sorularınızı Sorabilirsiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.

Çarkıfelek Yarışması Başvuru Formu

Ben Bilmem Eşim Bilir Başvuru Formu

Evim Şahane Başvuru Formu