Muhteşem Yüzyıl Mahidevran Sultan kimdir?

Sultan’ın Arnavut kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Sultan’ın ’yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir. Sultan 1515 yılında Kanuni’nin ilk erkek oğlu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul’a geldi. Bu sırada Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamandaKanuni’nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.

Osmanlı geleneğine uyarak Amasya’ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi da oğluyla birlikte Amasya ‘ya gitti. Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan’ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan’ın oğlu II. Selim ’a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.
Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa’da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.
Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Mahidevran_Sultan

Osmanlı geleneğine uyarak Amasya’ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya ‘ya gitti. Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan’ın Kanuni’yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan’ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan’ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.
Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa’da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.
Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Mahidevran_Sultan

Google Aramaları:

vikipedi, muhteem yzyl mahidevran, mahidevran sultan vikipedi, mahidevran sultan, mahidevranın hayatı, hürrem sultanin hayati, mahidevranın en sevdiği renk, mahidevran sultan ın en sevdiği renk, mahidevran sultan , mahidevran hayatı, mahidevranın hayatı, ,
Pegasus’la Yurt Dışı 49.99 Euro!
Yeni Ehliyet Çıkartmak için Ne Gerekiyor?
Golden Retriever
İlluminati nedir? - Amaçları nelerdir? - İlluminati sayacı
Time dergisi 2011 yılında yılın kişisi olarak kapağında kimin fotoğrafına yer ve...
Muhteşem Yüzyıl Mahidevran Sultan kimdir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

2 Comments »

  • hürrem demiş ki:

    lütfen hürrem ölmesin.bence hürrem ölürse bu dizi batar o yüzden öldürmeyin.herkese sordum.hürrem ölürse bu diziyi kimse izlemez.bütün herkes hürremi tutuyor.sAKIN ÖLDÜRMEYİN.YÖNETMENLERE ÇAĞRIM OLSUN…..

  • deniz yıldız demiş ki:

    mah-i devrana haksızlık yapıyosunuz.birazda onun yüzü gülsün.hiç bir kadın kocasının başka kadına gitmasini istemez adaletli olun hürrem adi biri.hep kendini düşünüyo.hürrem şımarıp sultan olursa bu dizinin tadı kaçar.siz siz olun reytingi düşürmeyin.kafanızı kırarım haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Ayrıca Konu İle İlgili Sorularınızı Sorabilirsiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.

Çarkıfelek Yarışması Başvuru Formu

Ben Bilmem Eşim Bilir Başvuru Formu

Evim Şahane Başvuru Formu