Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı özet

Babası Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine Manisa’dan gelen Süleyman I, 30 eylül 1520’de tahta çıktı. Tahta çıkışının şerefine yeni çerilere üçer bin akçe; sipahi, silahtar, gureba ve ulufecilere biner akçe ulufe dağıttı ve hepsinin gündeliklerine zam yaptı. Mısır ileri gelenlerini serbest bıraktığı gibi, babasının koyduğu “İbrişim yasağını” kaldırdı. Bu yasak yüzünden zarara uğrayanlara yüklü ödenek verildi.

Kanuni Sultan Süleyman, ilk seferini 1521 yılında Belgrat’a yaptı 29 ağustos 1521’de Belgrat’ı fethetti.

Kanuni Sultan Süleyman, ikinci seferini Rodos’a yöneltti. Rodos’u ele geçirerek uzun süreden beri burayı ellerinde bulunduran Saint-Jean şövalyelerinin varlığına son verdi. Dönüşte veziriazam Piri Mehmet Paşa’yı emekliye ayırarak yerine hasodabaşı Makbul İbrahim Paşa’yı vezirazamlığa atadı. Macarların ve Kutsal Roma-Germen imparatoru Karl V’in Osmanlı aleyhtarı davranışları üzerine üçüncü seferini Mohaç Ovası’nda karşılaşan iki ordu arasında şiddetli ve kısa bir savaş oldu. Düşman büyük bir yenilgiye uğradı, Maceristan ve budin fethedildi (1526).

Aradan çok zaman geçmeden Macaristan’a yeni bir sefer düzenlemek zorunda kalan Kanuni Sultan Süleyman daha ilerilere giderek Viyana’yı kuşattı. (1529). Ama kış bastırdığı için kuşatmayı kaldırdı. 1532’de Almanya üzerine yürüdü, ertesi yıl Almanlarla barış yapıldı, kral Ferdinand Macar tahtından vazgeçtiği gibi padişahın üstünlüğünü de kabul etti (1533).

Batı barışından sonra doğuya yönelen padişah, 1533-1555 arasında İran üzerine bir çok sefer düzenledi. Irak’ı, Tebriz’i ve daha birçok yeri İranlılardan aldı.

Aynı yıllarda Türk donanması Preveze Zaferi’ni kazandığı gibi (1538), Hint Denizi’ne de seferler yaptı. Barbaros Hayrettin Paşa ve Turgut Reis kazandıkları zaferlerle Akdeniz’i bir Türk Deniz’i haline getirdiler. Kanuni Sultan Süleyman son seferini Zigetvar’a yaptı ve bu seferinde hastalanarak öldü (1566). Cenazesi İstanbul’a getirilerek Süleymaniye Camii’nin yanındaki türbesine gömüldü.

Kanuni Sultan Süleyman büyük bir asker ve yönetici olduğu kadar, adil bir hükümdardı. Ünlü “Kanunnamesi’nde” imparatorluk içindeki herkesin ceza hukuku bakımından eşit olduğu ve aynı suçtan ötürü aynı cezayı göreceği yazılıdır.

Kanuni Sultan Süleyman, ülkesini genişletmekle kalmadı, güzelleştirdi de. Büyük Mimar Sinan’a bir çok eser yaptırarak adını tarihe yazdı.

Google Aramaları:

kanuni sultan süleyman hayatı özet, kanuni sultan süleyman kitap özeti, kanuni sultan süleymanın hayatı özet, kanuni sultan süleyman kitabının özeti, sultan süleymanın hayatının özeti, kanuni sultan süleyman özet, sultan süleyman hayatı özet, kanuni sultan süleyman hayatının özeti, kanuni sultan süleyman özeti, kanuni hayatı özet, kanuni sultan süleymanın hayatının özeti, kanuni sultan süleyman kitabı özeti, kanuni sultan süleyman kısaca hayatı, mimar sinanın hayatının özeti, sultan süleymanın hayatı özet
20. Akbank Caz Festivali 2011
Seul Motor Show
Garanti Bankası Western Union Çekiliş Sonuçları
Garanti Bankası 1 milyon pas oyunu nasıl oynanır - hediyeler
İddaa Karşılıklı Gol Var Yok Nedir?
Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı özet yazısına ait etiketler :
Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı özet yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Ayrıca Konu İle İlgili Sorularınızı Sorabilirsiniz

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.

Çarkıfelek Yarışması Başvuru Formu

Ben Bilmem Eşim Bilir Başvuru Formu

Evim Şahane Başvuru Formu